Pianista , absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna), jedyny w dziejach Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina łódzki finalista.
Urodził się 18 listopada 1944 r. W Pabianicach , tam też rozpoczął muzyczną edukacje. W roku 1970 znalazł się w ścisłym finale VIII MKP im. Fryderyka chopina.
Zwyciężył wtedy Amerykanin Garrick Ohlsson - jedna z najciekawszych osobowości w historii konkursu. Karol Nicze był nim zafascynowany .
Fascynowało go w muzyce (i w życiu ) to, co orginalne , niepowtarzalne , wyłamujące się z ram konwencji - od klasyki przez współczesną muzykę amerykańską) bywalcy łódzkiej filharmoni na pewno pamiętają go w "Błękitnej rapsodii" Gerschwina ), po jazz i piosenkę. Współpracował z największymi gwiazdami polskiej estrady - akompaniował Irenie Santor , Zdzisławie Sośnickiej , Halinie Frąckowiak , póżniej Alicji Majewskiej , Katarzynie Skrzyneckiej , bo akompaniatorem był niezrównanym . Jeszcze trzy miesiące przed śmiercią , przygotowywał się do programu z Wojciechem Młynarskim.
Współpracował z orkiestrą PRITV , występował znią na festiwalach i prestiżowych koncertach.
W czasach świetności "Łodzi filmowej" nagrał muzykę do niezliczonych filmów - cała Polska nuciła walca z "Nocy i dni" i przewodni motyw "Kariery Nikodema Dyzmy " nagrany przez Karola Nicze i jego zespół , z którym objechał cały świat. Wszędzie miał przyjaciół bo poza niezwykle "pojemnym" talentem muzycznym natura obdarzyła Go równie pojemnym sercem i niebywałym urokiem osobistym




Biografia
galeria zdjęć


Karol Jerzy Nicze
urodził się 18 listopada 1944 roku w Pabianicach. W latach 1951 - 1958 uczył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Pabianicach. W tym okresie (lata 1951 - 1955) rozpoczął naukę gry na fortepianie pod opieką pani Alicji Kicmanowej w Ognisku Muzycznym utworzonym przy P.Z.P.B. w Pabianicach.
W latach 1958 - 1963 był uczniem Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
W latach 1963 - 1968 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (PWSM) w Łodzi w klasie fortepianu prof. Bożeny Matulewicz-Szymonowiczowej. Studia ukończył dyplomem z wyróżnieniem (21.05.1968).
6 listopada 1966 roku umarł ojciec Alojzy Nicze, zostawił żonę i dwóch synów: 22 - letniego Karola i 19 - letniego Andrzeja.
   
 W okresie od marca do września (02.03. - 30. 09.)1967 roku Karol uzyskał zezwolenie władz uczelni na pracę zarobkową w Zakładowym Domu Kultury (ZDK) przy P.Z.P.B. w Pabianicach.
W okresie od października 1967 roku do końca studiów (tzn. do czerwca 1968 roku) pobierał stypendium naukowe ufundowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
15 kwietnia 1967 roku zawarł związek małżeński z Lucyną Welfel.
W roku 1968 brał udział w Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi w kategorii duetów, razem z Władysławem Marchwińskim ( skrzypce ). Duet ten uzyskał I nagrodę.
W okresie od października 1968 roku do czerwca 1977 roku pracował w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach jako nauczyciel klasy fortepiany.
15 marca 1969 roku urodził się syn Rafał.

W okresie od października 1969 roku do października 1975 roku pracował w łódzkiej Rozgłośni Radiowej, w orkiestrze, której dyrektorem był Henryk Debich.
W roku 1970 został laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (07 -25 październik 1970). Zwycięzcą tego konkursu został Garric Ohlsson, a najlepszym z Polaków był Piotr Paleczny. Do chwili obecnej, Karol Nicze jest jedynym absolwentem łódzkiej PWSM, który uzyskał wyróżnienie w tym konkursie.

Od 1970 roku rozpoczął współpracę z Wytwórniami Filmów: Fabularnych, Oświatowych i Animowanych (Semafor) w Łodzi. Nagrywał fragmenty muzyki fortepianowej do wielu filmów fabularnych (m. in. Noce i Dnie, Dagny, Kariera Nikodema Dyzmy) i animowanych (kreskówek, dobranocek). Jego interpretacja "Walca" z Nocy i Dni została zachowana przez twórców filmu w fonotece jako odrębny utwór. Współpracował z wieloma kompozytorami muzyki filmowej, szczególnie bliskie kontakty miał z Piotrem Hertlem i Piotrem Marczewskim.
Od początku lat siedemdziesiątych współpracował z różnymi instytucjami organizującymi koncerty muzyczne i imprezy artystyczne (Filharmonie, Estrady, PAGART) jako solista, akompaniator i leader zespołu muzycznego.
17 grudnia 1977 roku ożenił się powtórnie z Magdaleną Szadkowską.
21 grudnia 1979 roku urodził się drugi syn Adam.
W 1979 roku zaczął pracować na statkach wycieczkowych amerykańsko-norwsekiego armatora Roval Viking Line jako szef zespołu muzycznego Karol Nicze Band. Z muzykami Jerzym Kiełczewskim i braćmi Andrzejem i Jackiem Delongami stanowiącymi trzon zespołu muzycznego współpracował do końca swoich dni.
Zmarł 7 października 1999 roku w wyniku choroby nowotworowej.
W czasie swojej działalności artystycznej współpracował z wieloma artystami scen polskich:
muzykami:
śpiewakami operowymi: Tadeuszem Kopackim, Hiolskim, Tarasewiczem, Paulosem Raptisem, Kazimierzem Kowalskim, Łucją Wierzbińską
piosenkarzami: Marią Koterbską, Ireną Santor, Łucją Prus, Haliną Fronckowiak, Zdzisławą Sośnicką, Joanną Rawik, Alicją Majewską, Ewą Kuklińską, Katarzyną Skrzynecką
aktorami: Hanką Bielicką, Krystyną Sienkiewicz, Igą Cembrzyńską Barbarą Dziekan, Markiem Perepeczką, Ireneuszem Kaskiewiczem, Stanisławem Kwaśniakiem.
   POWRÓT DO STRONY GŁOWNEJ