2018.11.10 • Recital fortepianowy – Jakub Czekierda

przez | 10 października 2018

Jakub Czekierda urodził się 1991 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu mgr Marii Wróbel-Zegalskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.
Od najmłodszych lat brał udział w krajowych i międzynarodowych konkursach odnosząc sukcesy. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: 1. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna „Fur Musik” (Suwałki, 2008), 2. nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Tadeusza Szeligowskiego (Poznań, 2003), w XXXIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Virtuosi Per musica di Pianoforte” (Czechy 2006) i w VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego (Piotrków Trybunalski, 2009), 3. nagrodę w Śląskim Konkursie Pianistycznym (Zabrze, 2009), 4. nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Szymanowski in memoriam” (Warszawa, 2008). Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Waldemar Wojtal, Józef Stompel, Wojciech Świtała. Był dwukrotnym stypendystą miasta Piekary Śląskie oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie.
Koncertuje w kraju i za granicą. Jako solista trzykrotnie wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej (2006, 2008, 2009 r.) w koncertach z cyklu „Estrada Młodych wirtuozów”. W roku 2012 nagrał płytę z muzyką kameralną K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego, G. Tartiniego i N. Paganiniego wraz z portugalskim skrzypkiem Nuno Soaresem w Radiu Łódź. W ramach promocji płyty i wydawnictwa Adi-art wystapił na koncertach m.in. w Łęczycy, Łodzi, Filharmonii Zielonogórskiej oraz w Lizbonie i Bradze (Portugalia).