2022.06.25 • José Miguel Suárez Carreola

przez | 6 czerwca 2022

José Miguel Suárez Carreola
Gitarzysta pochodzący z Ixtlahuaca w stanie Meksyk, urodził się w 1985. Studiował naukę gry na gitarze u prof. Francisco Medrano w University Center of Ixtlahuaca. Następnie wstąpił do muzycznego konserwatorium w stanie Meksyk. Był laureatem wielu konkursów międzynarodowych, m.in.: w Paracho, 2004 i 2006; w Culiacán, 2007; w Moreli, 2007; w Pachuca, 2007; w Puebla, 2007.

W Pabianicach gitarzysta wykona „Concierto de Aranjuez” autorstwa Joaquin Rodrigo.
Orkiestra POLISH CAMERATA pod dyrekcją Marka Głowackiego będzie towarzyszyć soliście oraz wypełni koncert dwoma dziełami orkiestrowymi Ludwiga van Beethovena: Uwerturą koncertową „Coriolan” oraz I Symfonią C-dur op.21.

Idea Festiwalu Sztuki im. Asi Kowalczewskiej zrodziła się w Meksyku. Ściśle i serdecznie współpracowalismy przez kilkanaście lat z artystami z tego kraju. Oni przylatywali do Polski na plenery, wystawy, koncerty, my lataliśmy na różne artystyczne wydarzenia do Meksyku. Po odejściu Asi zaprzyjaźnieni artyści na przełomie września i października 2021 r. zorganizowali tygodniowy festiwal w Oaxaca (mieście uznanym za nieformalną stolicę sztuki w tym kraju) – były wystawy, koncerty, performance, poezja, taniec, filmy…
Polska edycja jest więc drugą.
Wśród związanych z nami od wielu lat meksykańskich artystów jest José Miguel Suárez Carreola. Asia 13 lat temu podarowała mu jego portret. Jose publicznie oświadczył w ubiegłym roku, że jest to najcenniejszy prezent, jaki otrzymał. Stąd udział w Festiwalu tego muzyka.

Adam Kowalczewski

Kilka słów o Asi:
Asia Kowalczewska była lekarzem pediatrą, malarzem, podróżnikiem. W ciągu ostatnich 11 lat życia namalowała około 400 obrazów – głównie pejzaży i portretów.
Jej obraz „Ostatnia wieczerza” został przyjęty do kolekcji Muzeum Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe w Mexico City.
Jej fresk znajduje się w Instytucie Sztuki w San Luis Potosi, gdzie również prezentowała swoje obrazy. Poza Meksykiem prace Asi posiadają m.in.:
• Narodowy Uniwersytet Kostaryki w San Jose
• Muzeum Sztuki w El Paso (USA)
• Muzeum Sztuki w Bradze (Portugalia)
• Muzeum Augusta Strindberga w Sztokholmie
• Narodowa Galeria Sztuki w Erywaniu (Armenia)
• Fundacja Rogera Federera w Zurichu.

Adam Kowalczewski