2019.11.04 • „Chopin na strunach” Koncert upamiętniający 20 rocznicę śmierci Karola Nicze

przez | 10 października 2019

Maciej Strzelczyk – polski skrzypek jazzowy, aranżer. Urodził się 17 sierpnia 1959 w Łodzi.
Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienie w kategorii debiut na festiwalu Jazz Juniors (debiut, 1983 r.), Złoty Smyczek na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta (1985 r.), Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej czy wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty festiwalu Jazz nad Odrą (z zespołem Set-Off). Jako leader grupy Set-Off otrzymał II nagrodę na festiwalu Jazz Hoeilaart w Belgii. Sześciokrotnie był uznawany przez magazyn Jazz Forum (w ankiecie Jazz Top) najlepszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa.
Współpracował z takimi muzykami polskiej sceny jazzowej jak: Kazimierz Jonkisz, Włodzimierz Nahorny, Sławomir Kulpowicz, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marek Bliziński. W latach 90. koncertował m.in. z Robertem Irvingiem III, Philipem Catherine, Pierre Blanchard.
Wraz z Tomaszem Stańko nagrał muzykę do filmu Pożegnanie z Marią.

[żródło: Wikipedia]


Romuald Erenc – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary. Studia podyplomowe w Bundesakademie fur Musikalische Jugendbildung w Trossingen (Niemcy). Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą. Od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą. Współtworzył duet Entr Acte z flecistką Filharmonii Łódzkiej, Urszulą Urbaniak.
Współpracował z wieloma filharmoniami w kraju. Jest adiunktem na Wydziale Padagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Ma w swym dorobku także płytę CD z kolędami polskimi. Brał udział w projekcie agencji koncertowej „Kantaro”-„Mistrzowie Gitary”, w którym brali udział najbardziej znani polscy gitarzyści. Jest kierownikiem artystycznym festiwalu „Muzyka w dawnym Sieradzu”.
Prócz muzyki klasycznej aktywnie zajmuje się muzyką jazzową.

[żródło: wpa.amu.edu.pl]


Piotr Rodowicz – doktorat obronił na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1992 r., wspólnie z Henrykiem Majewskim, założył Wydział Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i jest tam nieprzerwanie wykładowcą.
Założył kwartet In Tradition, z którym zdobył dwie główne nagrody na festiwalu jazzowym w Dunkierce ’84 – Francja; koncerty i nagrania dla Polskiego Radia.
W Bostonie w czasie studiów w latach 1987-92 współpracował z następującymi muzykami: Joshua Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker, Big Band, Jeoff Kiesser, Kurt Rosenwinkel, Chris Cheek.
Po powrocie w 1993 r. do Polski gra m.in. z: Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Adamem Kawończykiem, Januszem Skowronem, Włodkiem Pawlikiem, Krzysztofem Herdzinem, Maciejem Strzelczykiem, Tomaszem Filipczakiem.
W 1995 r. założył kwartet Mingus Mingus, w którym grali: Robert Majewski, Maciej Sikała i Kazimierz Jonkisz. Zespół nagrał album, który otrzymał najwyższą ocenę Jazz Forum oraz zagrał liczne koncerty m.in. na Jazz Jamboree 95.
W 1996 r. założył kwartet Tribute To Monk, w którym grali: Krzysztof Herdzin, Zbyszek Brzyszcz i Kazimierz Jonkisz. Nagranie zdobyło wysokie oceny Jazz Forum.
W 2002 r. założył 10 osobowy Zespół „Przyjaciele” w którym grali m.in.: Janusz Muniak, Adam Kawończyk, Bogdan Hołownia, Janusz Skowron, Artur Dutkiewicz, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz, Michał Miśkiewicz. W 1997 r. nagranie bardzo wysoko ocenianego albumu.
Komponuje muzykę do filmów dokumentalnych dla TVP, w tym do serii „Dziękujemy za Solidarność”.
W 2003 r. założył Peter Pan Trio o zmiennym składzie, poświęcone polskiej muzyce w wersji latin jazz.
W 2006 r. wraz z Tomaszem Filipczakiem i zespołem Przyjaciele nagrał i wyprodukował płytę Seweryn Krajewski Smooth Jazz, która okazała się wielkim sukcesem i otrzymała status Złotej Płyty od ZPAV.

[żródło: www.piotrrodowicz.pl]